Legalna sprzedaż online – co czyha na nas w przepisach?

Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących najczęstszych błędów prawnych, które kosztują przedsiębiorców majątek. Przeprowadziliśmy w ostatnich latach setki audytów i konsultacji, mieliśmy okazję finalnie zabezpieczać prawie 500 przedsiębiorców. Jako dział prawny Fundacji ZarabiajNaPasji.com jesteśmy blisko tego, co się realnie dzieje w biznesach przedsiębiorców, ponieważ sami posiadamy zarówno placówki fizyczne jak i spółki internetowe. Wielokrotnie poznając bolączki właścicieli, doskonale wiedzieliśmy co przechodzą, sami mieliśmy to bowiem za sobą.

By pomóc innym, którzy ciągle sami szarpią się ze wszystkim, a jednocześnie pokazać, że nie jest wstydem nie wiedzieć, postanowiłem stworzyć ranking tego, na co uważać, byście na tej podstawie byli w stanie zweryfikować swoich dotychczasowych doradców, prawników, księgowe czy osoby, które pomagały Wam z kwestiami prawnymi.

Wielokrotnie brakuje nam wiedzy, by zweryfikować, czy „księgowa robi to dobrze” i finalnie zdajemy się na osoby, które zabezpieczają siebie, a nie nasze interesy. To nie Wasza wina. Jako właściciele jesteśmy często zabiegani, a zmiany przepisów są wprowadzane tak szybko, że nieraz nie wdrożyliśmy jeszcze starych, a pojawiły się już kolejne, nowe. Musimy zdać się na innych, ale jak ich zweryfikować?

Jako punkt drugi, na tapet bierzemy ZAPISY ONLINE:

Wielu przedsiębiorców nie wie o tym, że zakupy w sklepie fizyczny, a zakupy przez Internet to dwa, różne tematy. Koniec końców obsługujemy konsumentów w dokładnie ten sam sposób, jak byśmy przyjmowali płatność fizycznie, nie wiedząc nawet, że nie wyczerpujemy obowiązków informacyjnych oraz zaleceń, wynikających z ustawy o prawach konsumenta. Co zatem warto wiedzieć?

– Procedura zakupów online – możemy zrealizować zakup usługi lub produktu na 3 sposoby. Najprostsza to wysłanie danych do przelewu mailem, z prośbą o odesłanie potwierdzenia. Druga, którą preferuje wiele małych punktów usługowych, to zwykły formularz kontaktowy na stronie z opcja “dodaj plik”, którym prosimy o dołączenie potwierdzenia przelewu. Trzecia, bardziej zorganizowana forma, to platforma do zakupów online.

Bez względu na to, jaką z tych 3 form wybierzemy, każda podlega pod definicję “zakupów na odległość i umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa (w zależności od konfiguracji). Co zatem musimy spełnić:

1. Obowiązek informacyjny – musimy poinformować konsumenta o jego prawie do:

ZE STANDARDOWYCH:

 • tym co w zasadzie sprzedaje i jak będzie odbywał się kontakt,
 • kim jest i podać wszelkie wymagane dane,
 • skąd jest z podaniem adresu, pod który się kontaktować,
 • łącznej cenie wraz z podatkami lub istnieniu opłat dodatkowych,
 • kosztach związanych z kontaktem (w przypadku naliczania opłat tel itp.),
 • sposobie i terminie zapłaty.

ROZBUDOWANYCH:

 • sposobie rozpatrywania reklamacji,
 • prawie do odstąpienia od umowy oraz wskazaniem wzoru formularza,
 • kosztach zwrotu towaru i regulacji tego kto je ponosi,
 • obowiązku poniesienia kosztów, gdy odstąpienie nastąpi po rozpoczęciu świadczenia,
 • przypadków gdy konsument traci prawo do odstąpienia,
 • i kilka innych, pobocznych informacji, jeśli specyfika usługi tego wymaga.

Są również wyłączenia, jak to, które widnieje na stronach UOKiK: “Wymogi i uprawnienia stron umowy (np. możliwość odstąpienia) związane z jej zawarciem poza lokalem przedsiębiorstwa nie znajdują zastosowania w przypadku umów, w których kwota do zapłaty nie przekracza 50 zł” – je jednak rekomendowałbym, by stosować to do wszystkich usług na odległość, by się po prostu przyzwyczaić do tej formy informowania, akceptacji regulaminu i procedur, by nie wpaść w pułapkę związaną z tym, że przyzwyczajamy personel, że część usług, czy towaru sprzedajemy w inny sposób.

2. Regulamin zakupów online, to nie regulamin usługi czy placówki– często przedsiębiorcy dają podczas akceptacji zapisów online do akceptacji regulamin placówki lub danej usługi, a to całkiem coś innego. Pomijając fakt, że nie wyczerpują on obowiązku informacyjnego, to nie reguluje również kwestii związanych z płatnościami i zasadami sprzedaży towaru. Wszystkie wymogi z pkt. 1, warto zawrzeć w osobnym regulaminie i to do jego akceptacji zobligować kupującego. Do regulaminu dołączyć wzory związane ze zwrotami, a w przypadku zapisów przez maila, po prostu dołączyć takowe w formie pdf’a jako załącznik.

3. Check boxy wracają – podobnie jak w 1 części cyklu, uczulam na check boxy i to, że jedynymi obowiązkowymi mogą być te, które są niezbędne do realizacji usługi. W tym przypadku będzie to polityka prywatności, regulamin zakupów i regulamin klubu. Check boksy marketingowe, profilowanie danych czy newsletter muszą zostać jako nieobowiązkowe i nie mogą być domyślnie zaznaczone.

*pamiętajcie, że Polityka Prywatności usługi/firmy, może nie być tym samym co Polityka Prywatności zakupów online, wróćcie do części 1/10 tego cyklu, by dowiedzieć się więcej.

4. Ciekawostki związane z prawami konsumenta, które warto mieć na uwadze:

 • INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE POD ZAMAWIAJĄCEGO:

Jeśli usługa lub produkt, będzie przygotowany pod indywidualne zamówienie istnieje możliwość odmówienia prawa do odstąpienia od umowy. Są to jednak sytuacje mocno indywidualne i warto przygotować tego typu ofertę z prawnikami, tak by wyczerpywała wszelkie znamiona usługi indywidualnej na zamówienie. W kwestii produktów jest o wiele łatwiej, wystarczy oferować grawer lub inną formę zindywidualizowania oferowanej rzeczy.

 • OKREŚLONY DZIEŃ LUB OKRES ŚWIADCZENIA USŁUGI:

art. 38 ustawy o ochronie konsumentów mówi o wyjątkach od których nie przysługuje konsumentowi prawo do odstąpienia. Jednym z nich jest:

“umowa o świadczenie usług w zakresie (…) usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi”

Teoretycznie moglibyśmy to podciągnąć pod placówki fitness (karnety), sprzedaż biletów lub eventów, jest to jednak cięższy orzech do zgryzienia. Zapisy regulaminu i usług musiałyby być ściśle określone, niemniej jednak pracowaliśmy już na tego typu uszczelnieniach i okazały się skuteczne. Główne zastosowanie mają tutaj koncerty, mecze itp, nie oznacza to, że sprytny prawnik nie będzie umiał tego podporządkować pod nasze usługi łącząc to również z pkt. 1, gdzie ustawa mówi o wykonaniu usługi za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany, że po spełnieniu świadczenia traci prawo do odstąpienia od umowy. Dodaje to jednak, jako ciekawostkę.

 • PISEMNE ODSTĄPIENIE = KLAUZULA ZAKAZANA?

Odstąpienie od umowy jedynie w formie pisemnej, to również klauzula zakazana, musimy dać możliwość odstąpienia od umowy na dowolnym nośniku trwałym, by nie ograniczać konsumenta do stawienia się osobiście, skoro mógł “nie osobiście” złożyć zamówienie.

 • KIEDY Z 14 DNI ROBI SIĘ 12 MIESIĘCY?

Jeśli sprzedawca nie poinformuje kupującego o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 14 dni kalendarzowych, termin ulega przedłużeniu do 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca się zagapi i poinformuje np. Do 2 miesiącach, prawo to (14 dni) przysługuje od dnia poinformowania.

Pamiętajmy, że UOKiK jest wobec nas bezwzględny. Przedsiębiorcę uznaje się jako profesjonalnie zorganizowaną jednostkę, która powinna być oczytana i obeznana na polu, na jakim działa. Bez względu na to, czy zatrudnia 3 czy 300 pracowników, powinien być tak samo przygotowany. Obecnie jest duża szansa, że się to zmieni i w szczególnych przypadkach przedsiębiorcę będzie się traktować na równi z konsumentem, w przypadku, gdy sam jest osobą korzystającą z czyichś usług, nie zwalnia nas to jednak z obowiązków wobec konsumentów, którzy kupują od nas.

Jeśli macie wątpliwości, czy Wasze dokumenty są poprawnie wdrożone, możesz skorzystać z bezpłatnego audytu, gdzie dział prawny Fundacji Zarabiaj Na Pasji za darmo sprawdzi Twoją dokumentację i poinformuje, jeśli znajdują się w niej uchybienia, nim zrobi to jakiś organ kontrolny. Wystarczy, że klikniesz poniżej w “poproś o kontakt”

Masz sklep internetowy · platformę do kursów· handlujesz fizycznie lub cyfrowo?

Czy wydaje Ci się, że odkąd założyłeś firmę to wszyscy czegoś od Ciebie chcą, a nikt nie chce Ci pomóc?

Upewnij się jakie obowiązki prawne musisz spełnić, by robić to w pełni legalnie i spać spokojnie.

Zostaw maila, a nasz dział prawny skontaktuje się z Tobą, póki nie jest za późno.