Muzyka w klubie fitness – LEGALNA, CZY NIE? Opłacać, czy nie? – artykuł eksperta

Kwestia legalności muzyki wraca jak bumerang, pisałem o tym w artykule “Właściciele klubów kapitulują i płacą – jakie są konsekwencje za umowę z ZAIKS, ZPAV, STOART?” – przedsiębiorcy z branży intuicyjnie wyczuwają, że ich źródłem zarobku nie jest muzyka, niestety stają się bezradni w starciu z odwiedzającym nas “kontrolerem”, z którego ust padają zarzuty karne, trudne do zweryfikowania interpretacje zapisów ustawy i sugestia, iż podpisanie umowy od razu uchroni przed przykrymi konsekwencjami.

  • co mówią międzynarodowe rozporządzenia oraz prawo autorskie?
  • jak wyglądają kontrole stowarzyszeń (ZAiKS, ZPAV, STOART)?
  • jak się zabezpieczyć, by działać legalnie?
  • co warto wiedzieć, by nieświadomie nie podpisać umowy, co coś, z czego nie korzystamy!

Od 5 lat jako Fundacja Zarabiaj Na Pasji, działamy na rzecz przedsiębiorców w branży Fitness / Dance – przygotowujemy zabezpieczenia prawne, optymalizujemy koszty, pomagamy unikać kar i zbędnych kontroli – jedną z większych batalii, które przyszło nam stoczyć w imieniu właścicieli, była ta z OZZ, czyli organizacjami, które w trosce o dobro artystów mówi, że istnieje prawdopodobieństwo, że zarabiamy na odtwarzaniu muzyki w klubach.

Jak wiemy, pomiędzy dwoma profesjonalnie zorganizowanymi podmiotami panuje swoboda zawierania umów, w przeciwieństwie do umów pomiędzy naszym klubem, a konsumentem – tutaj nie chroni nas żadne prawo – jeśli podpiszemy, zgadzamy się na opłaty.

Często dochodzi do sytuacji, gdy agent (który nie jest kontrolerem, a osobą na prowizji, która ma jedynie pełnomocnictwo danego stowarzyszenia) wchodzi do klubu, za pomocą aplikacji (której używanie jest dopuszczone jedynie prywatnie – wykorzystanie służbowo jest zabronione w regulaminie) stwierdza, że rozpoznał utwór, który należy do repertuaru chronionego i bez weryfikacji, czy ustawa została naruszona sugeruje bezprawne słuchanie np. radia czy Youtube. Bardzo często twierdzi się, że skoro występuje prawdopodobieństwo, to na wszelki wypadek nakazuje się podpisać umowę i opłacać tantiem.

Nikt nie weryfikuje później, jaki procent podpisanych umów faktycznie podchodziło pod złamanie ustawy, czyli:
– publiczne odtwarzanie (klub nie jest miejscem publicznym ani ogólnodostępnym)
– osiąganie korzyści majątkowych (klub nie zarabia na muzyce, musi jednak to odpowiednio wykazać – więcej w video).

A co o tym mówi polskie i europejskie prawo? Jak kształtują się opinie prawników i wykładnia ustawy? Jakie zapadały wyroki i jak uzasadniali to sędziowie? I czy to prawda, że mamy to co mamy, dlatego, że na przestrzeni 30 ostatnich lat ŻADEN z właścicieli klubów nawet nie spróbował dociekać prawdy?

Czy właściciele KAPITULUJĄ i wolą podpisać umowy oraz opłacać dla świętego spokoju?

Na wszystkie te pytania odpowiada w #2 odcinku Webinaru prowadzonego dla Branży Fitness Michał Kosel prezes Fundacji Zarabiaj Na Pasji, przedsiębiorca, dziennikarz i właściciel swoich klubów, a także założyciel działu prawnego, który ochronił już ponad 400 placówek w branży sportowej dostarczając rozwiązania i narzędzia do tego by skutecznie #Uzbroić się w wiedzę!

Jeśli również masz problem w tym temacie zgłoś się na #bezpłatny audyt do działu prawnego Fundacji – darmowy kontakt znajdziesz na www.ZarabiajNaPasji.com

*przedrukowano z portalu: www.branzafitness.com

Działasz w branży Fitness · Art · Sport · Dance · Rozrywkowej · Beauty · Wellness?

Czy wydaje Ci się, że odkąd założyłeś firmę to wszyscy czegoś od Ciebie chcą, a nikt nie chce Ci pomóc?

Zostaw maila, a nasz dział prawny skontaktuje się z Tobą, póki nie jest za późno.