Jak płacić niskie podatki i zabezpieczyć biznes w obecnych czasach?

O tym, jakie narzędzia przysługują przedsiębiorcom, opowie Michał Kosel właściciel Kancelarii IRBIS i założyciel Fundacji Zarabiaj Na Pasji, przedsiębiorca, dziennikarz i właściciel kilku spółek w branży sportowej i eventowej, a także założyciel działu prawnego, który uchronił ponad 800 przedsiębiorców, dostarczając rozwiązania i narzędzia do tego, by skutecznie #Uzbroić się w wiedzę!

Michał na co dzień pracuje z przedsiębiorcami z branży i pomaga im, za pomocą odpowiednich dźwigni rozwijać biznes, w czasach, gdy inni się zwijają!

 

Panuje wszechobecny mit o tym, żeby założyć firmę, trzeba zrobić to przede wszystkim w formie JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Wielu ludzi nie rozumie zależności pomiędzy działalnością gospodarczą, jednoosobową działalnością, a spółkami różnego typu. Znaczna część z nas pozwala się nacinać na wątpliwą wiedzę księgowych, które w znacznym stopniu są “fakturzystkami“, a nie doradcami księgowymi. Niestety kończy się to nieraz tragicznie, gdy okazuje się ktoś, kto ma chronić nasze interesy, w efekcie chroni jedynie swoje, a my za to płacimy. Wróćmy jednak do korzeni, by lepiej zrozumieć problem, który dzisiaj pragnę poruszyć.

WEJŚCIE DO UNII EUROPEJSKIEJ — początek promocji

Popularność, a wręcz dominacja tej formy wśród początkujących przedsiębiorców wzięła się po wysypie dotacji, które pojawiły się po naszym wejściu do UE, a które to wymuszały tę formę prawną ze względu na duże wpływy do ZUS-u, które z pozoru były niewielkie przez pierwsze dwa lata, a później ocierały się o absurd, na niekorzyść dla przedsiębiorcy. Nie bacząc w ogóle na to, czy młody przedsiębiorca w ogóle wygenerował obrót — już o zysku nie wspominając…

ZROBIONO NA WAS BIZNES — nie musisz jednak w to brnąć.

Ze względu na popularność dotacji, a co za tym idzie JDG, masa osób wyspecjalizowała się w obsłudze tego segmentu. Pojawili się doradcy przeprowadzający całą procedurę pozyskania dotacji; osoby, które od razu wciskały “nowym“ profesjonalne wizytówki, logotypy, identyfikację wizualną i najpiękniejsze szyldy, wpisując swoje wynagrodzenie w koszt dotacji. Co więcej, ich zadaniem nie było przygotować biznesu pod realia rynkowe, a pod wytyczne komisji, która zajmowała się przyznaniem pieniędzy. Ani jedni, ani drudzy nie obracali się dobrze poza sektorem publicznym, więc czego mogli nauczyć młodych wchodzących w prywatnym biznes?

Co więcej, zamiast uczyć przedsiębiorczości, umiejętności sprzedażowych i radzenia sobie z klientami, uczyli jedynie, że “w razie czego zamkniesz po roku i będzie ok”. Przez kilka lat podmiotów tych i pochodnych było tak wiele, że mało komu było po drodze, by jakkolwiek zmieniać status quo — ani instytucjom, ani pośrednikom, ani doradcom, ani urzędom. A jako JDG jesteś łatwiejszy do skontrolowania,

Co za tym idzie, dzięki temu usłyszeliście pewnie masę mitów na temat spółek z o.o. czy innych spółek prawa handlowego. NIE SŁYSZELIŚCIE zapewne, że siłownie, jak i szkoły sztuk walki czy inne placówki opierające się o kulturę, można prowadzić również w formie fundacji, która ma prawa do prowadzenia działalności gospodarczej? Prawda? Obydwie te formy są zwolnione z takich obciążeń jak ZUS dla prezesa i zarządu, a niektóre z nich również z PODATKU DOCHODOWEGO. A czy to nie właśnie o budowanie kapitału chodzi, gdy się zaczyna biznes? A nie, by wystrzelać się z oszczędności w kilka miesięcy, byle uciułać na ZUS?

Więcej o druzgocącej statystyce upadających firm zakładanych przez pasjonatów piszę w najnowszej książce “Jak położyć biznes na pasji? – gorzka prawda o przedsiębiorczości“

RYZYKO — dlaczego ryzykujesz całym majątkiem własnym i swojej rodziny?

Co więcej, prowadząc cokolwiek w oparciu o Jednoosobową Działalność Gospodarczą stawiasz na szali WSZYSTKO — ponieważ w praktyce NIP działa jak Twój PESEL — czyli cokolwiek się nie dzieje w firmie, idzie na Twoje konto. Źle zinterpretowana ustawa o VAT, źle naliczony podatek, bo ktoś uznał, że lody to mrożony sok, a on już ma inną stawkę VAT (realny przykład sprzed kilku lat), a to spóźniony dokument do Urzędu Skarbowego i wypowiedziany kredyt obrotowy (również autentyczny przykład) i nagle okazuje się, że pogrążasz nie tylko firmę, ale również siebie PRYWATNIE i całą rodzinę wraz z dziećmi (w niektórych przypadkach). Najciekawsze jest to, że w prosty sposób można uniknąć takich scenariuszy lub zbudować mocny falochron w postaci całkiem innej formy działalności …

BEZPIECZEŃSTWO — czyli jak przewidzieć konsekwencje i zabezpieczyć się wcześniej?

Obecnie, to nie stabilna praca, a nieuzależnianie się TYLKO od jednego źródła dochodu (co z resztą mówi co druga książka o ekonomii). Jeśli chodzi o formę prawną, to działa tak samo. Szaleństwem jest działać w oparciu o jeden podmiot (siebie w formie JDG), na dodatek tak ryzykowny. Nie możesz jako TY stawiać wszystkiego na jedną kartę, ryzykując nie tylko siebie, ale wszystko, co zbudowałeś, również prywatnie (dom, samochód, itp.). Biznes to ryzyko, jest często oparty o porażki i kolejne próby. Tak rodzi się progres, możemy jednak ograniczać ewentualne straty i wpadki mając coś w stylu PLANU “B”

KOSZTY I MITY — dlaczego JDG jest najdroższa i najbardziej niebezpiecznym modelem?

Kolejny #mit to koszt prowadzenia takiej spółki czy innego podmiotu. Już słyszałem tyle bzdur w tym temacie, że pozwolicie — wymienię kilka:

MIT NR 1 – Prowadzenie JDG jest najprostsze i najtańsze

MIT NR 2 – Prowadzenie Spółki z o.o. wiąże się z podwójnym opodatkowaniem i to się nie opłaca

MIT NR 3 – Księgowość jest strasznie droga, lepiej prowadzić samemu

MIT NR 4 – W spółce pełna księgowość jest masakryczna

MIT NR 5 – Założenie spółki jest drogie i trudne.

…no cóż — kulą w płot. Ponieważ przy odpowiedniej strukturze spółka może być zarówno prosta, jak i bardzo tania — tańsza od JDG. We wszystkich aspektach. Przy tym bezpieczna i bardzo praktyczna.

Co więcej, przy spółce z o.o. nie jesteśmy obciążeni dodatkowymi kosztami w postaci ZUS, możemy świadczyć na rzecz spółki nieodpłatną pracę jako prezes, jak i mieć pełne ubezpieczenie. Co więcej, powiedziałbym, że spółka daje więcej możliwości optymalizacji kosztów niż JDG, a jednocześnie nas jako osobę fizyczną oddziela od pewnych spraw — co w ostatecznym rozrachunku oznacza, że jest TAŃSZA, skuteczna i bezpieczna.

JAK NIE ZEPSUĆ TEGO NA STRACIE?

Jak przeprowadzić to szybko, łatwo i przyjemnie — by tego nie popsuć na starcie? Należy pamiętać, o czymś, o czym zapomina WIĘKSZOŚĆ początkujących przedsiębiorców, by nie robić tego SAMEMU oraz by nie oddawać się pod skrzydła „fakturzystek”, które na wstępie powiedzą, że jest to drogie i trudne.

Jeśli macie wątpliwości, czy Wasze dokumenty lub struktura firmy są poprawnie wdrożone i zoptymalizowane, możesz już teraz skorzystać z naszego DARMOWEGO KURSU ONLINE, dotyczącego obowiązków prawnych, podatkowych i organizacyjnych dla właścicieli Fitnessów, Szkół Tańca i Studiów Treningowych, poniżej znajdziesz link do listy kursów – wybierz segment, który Cię interesuje i pozwól #Uzbroić się w wiedzę!

 

Czujesz, że utknąłeś w miejscu?

Czy wydaje Ci się, że odkąd założyłeś firmę to wszyscy czegoś od Ciebie chcą, a nikt nie chce Ci pomóc?

Sprawdź listę naszych DARMOWY KURSÓW ONLINE
dla właścicieli klubów fitness, szkół tańca i studiów treningowych

i sprawdź co zrobić, by było Cię w końcu STAĆ, na święty spokój!