FUNDACJA SPORTOWA – jako Klub Fitness albo Szkoła tańca – jak to działa, z jakich ulg możesz skorzystać i czego się wystrzegać?
CZY FAKTYCZNIE JDG TO NAJGORSZA FORMA DLA BRANŻY FITNESS I TANECZNEJ?
Wśród właścicieli Klubów Fitness, Siłowni, Szkół Tańca czy Studiów Treningu panuje wszechobecny mit o tym, żeby założyć firmę, trzeba zrobić to przede wszystkim w formie JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ. Wielu ludzi nie rozumie zależności pomiędzy działalnością gospodarczą, jednoosobową działalnością, a spółkami różnego typu, fundacją czy klubem sportowym.
Znaczna część z właścicieli pozwala się nacinać na wątpliwą wiedzę księgowych, które w znacznym stopniu są “fakturzystkami“, a nie doradcami księgowymi. Niestety kończy się to nieraz tragicznie, gdy okazuje się ktoś, kto ma chronić nasze interesy, w efekcie chroni jedynie swoje, a my za to płacimy. Wróćmy jednak do korzeni, by lepiej zrozumieć problem, który dzisiaj pragnę poruszyć.
WEJŚCIE DO UNII EUROPEJSKIEJ — początek promocji, czyli dotacje na JDG
Popularność, a wręcz dominacja tej formy wśród początkujących przedsiębiorców wzięła się po wysypie dotacji, które pojawiły się po naszym wejściu do UE, a które to wymuszały tę formę prawną ze względu na duże wpływy do ZUS-u, które z pozoru były niewielkie przez pierwsze dwa lata, a później ocierały się o absurd, na niekorzyść dla przedsiębiorcy. Nie bacząc w ogóle na to, czy młody przedsiębiorca w ogóle wygenerował obrót — już o zysku nie wspominając…
DOFINANSOWANIA Z UNII NA JDG – zrobiono na Was biznes, nie musisz jednak w to brnąć
Ze względu na popularność dotacji, a co za tym idzie JDG, masa osób wyspecjalizowała się w obsłudze tego segmentu. Pojawili się doradcy przeprowadzający całą procedurę pozyskania dotacji; osoby, które od razu wciskały “nowym“ profesjonalne wizytówki, logotypy, identyfikację wizualną i najpiękniejsze szyldy, wpisując swoje wynagrodzenie w koszt dotacji. Co więcej, ich zadaniem nie było przygotować biznesu pod realia rynkowe, a pod wytyczne komisji, która zajmowała się przyznaniem pieniędzy. Ani jedni, ani drudzy nie obracali się dobrze poza sektorem publicznym, więc czego mogli nauczyć młodych wchodzących w prywatnym biznes?
Co więcej, zamiast uczyć przedsiębiorczości, umiejętności sprzedażowych i radzenia sobie z klientami, uczyli jedynie, że “w razie czego zamkniesz po roku i będzie ok”. Przez kilka lat podmiotów tych i pochodnych było tak wiele, że mało komu było po drodze, by jakkolwiek zmieniać status quo — ani instytucjom, ani pośrednikom, ani doradcom, ani urzędom. A jako JDG jesteś łatwiejszy do skontrolowania,
Co za tym idzie, dzięki temu usłyszeliście pewnie masę mitów na temat Spółek z o.o. czy innych typu Fundacja czy Klub Sportowy. NIE SŁYSZELIŚCIE zapewne, że siłownie, jak i szkoły sztuk walki czy inne placówki opierające się o kulturę, można prowadzić również w formie fundacji, która ma prawa do prowadzenia działalności gospodarczej? Prawda? Obydwie te formy są zwolnione z takich obciążeń jak ZUS dla prezesa i zarządu, a niektóre z nich również zwolnione z PODATKU DOCHODOWEGO. A czy to nie właśnie o budowanie kapitału chodzi, gdy się zaczyna biznes? A nie, by wystrzelać się z oszczędności w kilka miesięcy, byle uciułać na ZUS?
Zobacz jak wygląda kontrola urzędnika w Fundacji Sportowej i co można wrzucać w koszty ⤵⤵⤵
>>>czytaj również<<<
“PODWYŻKA CEN PRĄDU I OGRZEWANIA?
Jest sposób, by ratować rentowność naszych klubów fitness i studiów tańca?”
RYZYKO W PROWADZENIU DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ — dlaczego ryzykujesz całym majątkiem własnym i swojej rodziny?
Co więcej, prowadząc cokolwiek w oparciu o Jednoosobową Działalność Gospodarczą stawiasz na szali WSZYSTKO — ponieważ w praktyce NIP działa jak Twój PESEL — czyli cokolwiek się nie dzieje w firmie, idzie na Twoje konto. Źle zinterpretowana ustawa o VAT, źle naliczony podatek, bo ktoś uznał, że lody to mrożony sok, a on już ma inną stawkę VAT (realny przykład sprzed kilku lat), a to spóźniony dokument do Urzędu Skarbowego i wypowiedziany kredyt obrotowy (również autentyczny przykład) i nagle okazuje się, że JEDEN BŁĄD pogrąża nie tylko firmę, ale również Ciebie PRYWATNIE i całą rodzinę wraz z dziećmi (w niektórych przypadkach). Ostatnio są popularne również rozliczenia z PFR w branży fitness, gdzie urząd nakazuje zwrot części “tarcz”, w przypadku spółki lub fundacji moglibyście spać spokojniej. Najciekawsze jest to, że w prosty sposób można uniknąć takich scenariuszy lub zbudować mocny falochron w postaci całkiem innej formy działalności …
BEZPIECZEŃSTWO W BIZNESIE — czyli jak przewidzieć konsekwencje i zabezpieczyć się wcześniej?
Obecnie stabilizacje daje NIE ETAT, a znalezienie czegoś więcej niż tylko JEDNEGO źródła dochodu czy jednego klienta (co z resztą mówi co druga książka o ekonomii). Jeśli chodzi o formę prawną, to działa tak samo. Szaleństwem jest działać w oparciu o jeden podmiot (siebie w formie JDG), na dodatek tak ryzykowny. Nie możesz jako TY stawiać wszystkiego na jedną kartę, ryzykując nie tylko siebie, ale wszystko, co zbudowałeś, również prywatnie (dom, samochód, itp.). Biznes to ryzyko, jest często oparty o porażki i kolejne próby. Tak rodzi się progres, możemy jednak ograniczać ewentualne straty i wpadki mając coś w stylu PLANU “B”
MITY I KOSZTY JDG — dlaczego JDG jest najdroższa i najbardziej niebezpiecznym modelem?
Kolejny #mit to koszt prowadzenia takiej spółki czy innego podmiotu. Już słyszałem tyle bzdur w tym temacie, że pozwolicie — wymienię kilka:
MIT NR 1 – Prowadzenie JDG jest najprostsze i najtańsze
MIT NR 2 – Prowadzenie Spółki z o.o. czy Fundacji wiąże się z podwójnym opodatkowaniem i to się nie opłaca
MIT NR 3 – Księgowość jest strasznie droga, lepiej prowadzić samemu
MIT NR 4 – W spółce pełna księgowość jest bardzo problemowa
MIT NR 5 – Założenie spółki czy fundacji jest drogie i trudne.
…no cóż — kulą w płot. Ponieważ przy odpowiedniej strukturze spółka czy fundacja może być zarówno prosta, jak i bardzo tania — tańsza od JDG. We wszystkich aspektach. Przy tym bezpieczna i bardzo praktyczna.
Co więcej, przy spółce z o.o. nie jesteśmy obciążeni dodatkowymi kosztami w postaci ZUS, możemy świadczyć na rzecz spółki nieodpłatną pracę jako prezes, jak i mieć pełne ubezpieczenie. Co więcej, powiedziałbym, że spółka daje więcej możliwości optymalizacji kosztów niż JDG, a jednocześnie nas jako osobę fizyczną oddziela od pewnych spraw — co w ostatecznym rozrachunku oznacza, że jest TAŃSZA, skuteczna i bezpieczna.
Dodatkowo właściciele Klubów Fitness, Szkół Tańca lub Studiów Treningowych warto, by zainteresowali się strukturą Fundacji jako Klubu Fitness lub Szkoły Tańca lub Klubu Sportowego – szczegóły omawiam w tym video ⤵
JDG, SPÓŁKA CZY FUNDACJA – WIEM, ŻE MACIE DOŚĆ I WIELU Z WAS UZNAŁO, ŻE WOLI PŁACIĆ I NIE KOMBINOWAĆ
Wiem też, że części z Was nikt nie wyjaśnił LUDZKIM językiem jak to działa – więc ja podejmę taką próbę. Oczywiście, możemy nadal opłacać pełen ZUS, dochodówkę i masę pośrednich podatków, bo nie możemy ich odliczyć. Możemy też legalnie zminimalizować koszty działalności – ale trzeba zaangażować się i podjąć taką próbę. Skoro istnieją konstrukcje, które odpowiadają Waszej działalności, są legalne i pozwolą Wam zachować więcej pieniędzy w kieszeni na rozwój biznesu/organizacji to dlaczego się po nie nie schylić?
Nowe korzyści z posiadania Klubu Sportowego
a) Zwolnienie z VAT – jak je uzyskać
b) Możliwość konstrukcji klubu na spółce z o.o. oraz na Fundacji [absolutnie odradzam stowarzyszenia i powiem dlaczego]
c) Posiadanie “członków”, a nie klientów – w przypadku cyklicznych rozliczeń to bardzo ważne pod kątem Kodeksu Cywilnego
d) Możliwość korzystania z Ulgi na Sponsoring (odliczenie do 150% kosztów) – wyjaśnię jak to działa
e) Można posiadać jednocześnie podmiot (spółkę lub fundację) i na niej Klub Sportowy – jakby jedna firma, ale dwa byty oddzielone działalnością jeśli chcecie.
Posiadanie Spółki z o.o. lub Fundacji z działalnością gospodarczą [jako jeden twór]
a) Zalety takiego rozwiązania plus porównanie obydwu
b) Zwolnienie z podatku dochodowego – kiedy występuje i jakie warunki trzeba spełnić
c) Możliwość generowania dochodu na cele statutowe [fundacja], jak to poprawnie rozliczyć przy minimum papierologii
d) Czy Fundacja/Spółka może współpracować z innymi podmiotami typu moje JDG – warunki do spełnienia, by było to zgodne z prawem
e) Korzyści i porównanie kosztów prowadzenia do zwykłego JDG
ROZPOCZĘCIE BIZNESU, CZYLI JAK NIE ZEPSUĆ TEGO NA STRACIE?
Jak przeprowadzić to szybko, łatwo i przyjemnie — by tego nie popsuć na starcie? Należy pamiętać, o czymś, o czym zapomina WIĘKSZOŚĆ początkujących przedsiębiorców, by nie robić tego SAMEMU oraz by nie oddawać się pod skrzydła “fakturzystek”, które na wstępie powiedzą, że jest to drogie i trudne.
Jeśli dotarłeś do tego miejsca i już zaczynasz rozumieć jakiego rzędu oszczędności dałoby takie rozwiązanie i już teraz masz wątpliwości, czy Twoje dokumenty są poprawnie wdrożone, możesz skorzystać z naszego DARMOWEGO AUDYTU lub KURSÓW ONLINE dotyczących obowiązków prawnych dla właścicieli Fitnessów, Szkół Tańca i Studiów Treningowych, poniżej znajdziesz link do listy kursów – wybierz segment, który Cię interesuje i pozwól #Uzbroić się w wiedzę!
Dodatkowo z naszej strony możemy zaoferować Ci również wsparcie prawne w biznesie, pomoc w finansach i podatkach czy kompleksową księgowość dla firm. Nie czekaj – wykonaj ruch w stronę sukcesu już teraz!
Czujesz, że utknąłeś w miejscu?
Sprawdź listę naszych KURSÓW ONLINE
i zobacz co SAM MOŻESZ ZROBIĆ,
by było Cię w końcu STAĆ, na święty spokój!
Samodzielnie dobierz pakiet pod Twoje potrzeby,
zobacz co MY MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ
i samodzielnie OBLICZ koszty współpracy!