70 000 zasięgu z reklam na FB inwestując 450 zł? Jak poprawnie skonfigurować reklamy na kopiuj-wklej?

W czasie kryzysu to właśnie nasze umiejętności cyfrowe zdecydują, kto wysunie się na prowadzenie. Przez ostatnie lata wielokrotnie pomagałem pasjonatom budować swoją pozycję i przebijać się tydzień po tygodniu przez gąszcz konkurencji. Niejednokrotnie tworząc z osób, które jeszcze przed niedawno były na bakier z działaniami w sieci, liderów w swoich środowiskach i społecznościach.

W 2018 roku pisałem w mojej książce o tym, że zbudowanie wizerunku w sieci, od „no-name” do kogoś, kto jest traktowany jak specjalista, zajmuje od 3 do 6 miesięcy, jeśli robimy to metodycznie. Wtedy też rozłożyłem ten proces na części pierwsze.

Czasy się jednak zmieniły, algorytmy od tego czasu stanęły na głowie, metodyka jednak się nie zmieniła. W przestrzeni cyfrowej zaczęło się robić co prawda niezwykle ciasno. Teraz nie wystarczy mieć ciekawych i przydatnych treści, trzeba zbudować SKALĘ, zasięg i publiczność. A tego bez płatnej reklamy NIE ZBUDUJEMY…


REKLAMA JEST CZASOCHŁONNA I DROGA – CIĄGLE PRZEPALAM BUDŻET


Jest jednak kilka „ale”:

– nie znamy się na tym i nie chcemy się na szybko uczyć algorytmów
– nie mamy czasu testować co działa, a co nie
– nie mamy czasu śledzić statystyk
– wymyślanie treści jest strasznie ciężkie

… i jak to w pełni rozumiem.DLATEGO POSTANOWIŁEM RZUCIĆ SOBIE WYZWANIE:

[START OD ZERA]  20 kwietnie ruszyłem z fan page od ZERA
[KRÓTKI CZAS] działałem przez 6 dni metodycznie (bez spamowania na grupach)
[RÓŻNE POSTY] stworzyłem 6 różnych kreacji postów (2 posty w podobnej kreacji dla porównania)
[MAŁY BUDŻET] postanowiłem, że nie wydam więcej niż 500 zł w tydzień (ok. 70 zł dziennie)
[MAX 1 MINUTA] założenie było takie, że nie spędzę nad ustawianiem reklam dłużej niż 5 minut na start i 1 minuty przy każdym poście


METODYKA, ANALIZA I STRATEGIA

Przyjąłem, że przetestuje różne rodzaje formatów treści:
22.04 – post z profesjonalnym zdjęciem
(średnio fb reaguje na pozowane i kadrowane zdjęcia, ale to miało przynajmniej kilku ludzi, wyglądało na spontaniczne dla algorytmu)
23.04 – obrazek z cytatem
(teoretycznie nienajlepsze rozwiązanie dla algorytmu, ale o tym zdecydują reakcję. Jeśli będzie ich sporo algorytm uzna to jako mem i puści dalej. Wartość socjalna i relacyjna niewielka, bez wzmożonego ruchu i reakcji, a do tego napisy, których bardzo fb nie lubi)
24.04 – screen ze statystykami
(w teorii screen artykułu, masa napisów, nudne dane, zerowa wartość socjalna, może, że (patrz wyżej) ludzie będą na to reagować, uzna to za wartościowy nagłówek. W treści masa odnośników, linków i ikonek – czyli bezczelne robienie sobie pod górkę)

24.04 – wieczorem – live prosto na fan page
(prezent dla algorytmu, który mimo przesycenia teraz treści video-live, nadal podbija oglądalność, minusem są różnego rodzaju napisy, ale przy zainteresowaniu zostanie to uznane jako debata, program telewizyjny czy inna wartościowa treść – warunek – dużo reakcji)
25.04 – post z profesjonalnym zdjęciem, ale zakazaną treścią
(tym razem bez ludzi, bez twarzy skierowanej w stronę aparatu i w ciemnych barwach. By pójść pod górkę sprawdziliśmy, czy FB faktycznie potrafi wyłapać zakazane treści, o których pisze w regulaminie. Afiliacja, nakłanianie do zakupu, odniesienia personalne do odbiorców oraz powoływanie się na współpracę z facebookiem do takich należy, mimo 3 odwołań i wyjaśnienia, że to materiał edukacyjny, pracownik FB zachował się wzorowo i nie przepuścił posta)

*o tym jak pisać, by nie ucinało zasięgów, napiszę niżej*


25.04 – wieczorem – live prosto na fan page – ale lepiej oświetlony
(po to by się algorytm „odbraził” na mnie i widział, że to był jednostkowy wyskok. Podobnie jak dzień wcześniej, sukces zależał od reakcji. Niemniej jednak o wiele lepiej rozniosło się video z jasnym tłem, mój rozmówca jest ubrany na jasno i lepiej podświetlony – efekt to prawie 30% lepszy zasięg i oglądalność „po”)

26.04 – celowa przerwa
(wtedy też wysłałem mailing do małej grupy odbiorców (ok. 300 kontaktów) z podsumowaniem ostatniego tygodnia do poczytania. Chciałem tym samym skierować naturalny-nowy ruch na fan page. Przyrost niewielki, ale uwiarygodniający dla FB)

27.04 – video nagrane wcześniej, z ręki
(nagrałem video, które ma więcej niż 3 minuty, ale nie ma 10 minut – wg wytycznych. Video z ręki, które się rusza, z dużym nasyceniem mojej facjaty, bez montażu, napisów i odwołujące się do aktualnych emocji, które skutkuje reakcją [człowiek albo się zgadza, albo nie, ale reaguje]. Video wrzucone od razu na fan page, z krótkim opisem, który nie pozwala przejść obojętnie i powoduje, że widz, przyzwyczajony przez ostatnie dni do tego, że raczej wrzucasz obrazki, chce posłuchać co masz do powiedzenia i jak wyglądasz „na żywo”)

28.04 – screeny, dużo napisów, brzydka treść obrazka
(ostatniego dnia sprawdzałem jak wygląda naturalny zasięg, bez promowania, sabotując mocno treść mało atrakcyjnymi obrazkami, poruszając przy tym ciekawy temat w opisie. Celem było sprawdzenie, na ile fan page zaczął być wartościowy na zewnątrz, by wyświetlać się osobą, które wchodziły już w interakcje, ale jeszcze nie zalajkowały)


EFEKT I WYNIKI TESTÓW

Reklamę ustawiłem na 5 postach, 2 posty nie były sponsorowane, a jeden mimo prób sponsorowania, został zablokowany

NATURALNY ZASIĘG:
– już po 2 dniach, zasięg bez reklam sięgał 1 600 osób
– 5 dni później, bez reklam 4 000 osób

*screen 5 dnia kampanii

ZASIĘG PŁATNY:
Pierwszy post w 6 dni miał zasięg 21 800 osób (0,32 zł za aktyw.) za kwotę 170 zł
Drugi post w 5 dni miał zasięg 16 200 osób (0,12 zł za aktyw.) za 142 zł
Trzeci post w 4 dni maił zasięg 1 600 osób – bezpłatnie
Czwarty post w 4 dni miał zasięg 7 600 osób (0,02 zł za aktyw.) za 47,50 zł
Piąty post został zablokowany
Szósty post w 3 dni miał zasięg 10 200 osób (0,02 zł za aktyw.) za 63 zł
Siódmy post w 2 dni miał zasięg 5 400 osób (0,06 zł za aktyw.) za 21 zł
Osmy post w kolejne 2 dni osiągnął naturalny zasięg 4 000 osób – bezpłatnie

WYNIK FINALNY:

67 000 osób – ZASIĘG
6 764 – Kliknięcia w post
472 – pozostawionych reakcji (like, koment, udost)


6 DNI PUBLIKOWANIA – NIECAŁE 450 ZŁ – MNIEJ NIŻ 1 MINUTA KONFIGURACJI

Pracuje z pasjonatami już od ponad 5 lat w ramach Fundacji, sam tworzę marki, zarządzam ludźmi i buduje strategie od ponad dekady. Za każdym razem, gdy próbuję wdrożyć jakieś nieszablonowe rozwiązania, z których mało kto korzysta słyszę „NIE DA SIĘ” albo „U NAS TO NIE PRZEJDZIE”

Teraz powiedziałem „SPRAWDZAM”, zrobię dokładnie tak, jak uczyłem w kursie #UzbrojeniWiedzą, gdzie na części pierwsze rozkładałem budowanie marki, stworzenie produktu online i uruchomienie pierwszej sprzedaży. Ktoś mógłby powiedzieć, „jak jesteś taki mądry to pokaż jak to robisz od zera”

No to założyłem fan page (nie miałem zamiaru tego nigdy robić) i zrobiłem to na żywym organizmie w 6 dni, dokumentując każdy dzień i testując kilka konfiguracji.


JAK TO ZROBIĆ METODĄ KOPIUJ-WKLEJ

Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe i czy potrzebujesz do tego jakichś specjalnych aplikacji. Odpowiadam prosto – ZERO płatnych aplikacji, zwykły manager reklam, jedna konfiguracja, w 2 wariantach i umieszczenie tego w pętli [max 5 min roboty na start], a potem tylko kopiowanie tej konfiguracji pod kolejne treści [max 1 min roboty na post].

Kilka dni temu postanowiłem rozbudować KURS #UZBROJENI_WIEDZĄ. Przygotowaliśmy go dla osób, które chcą działać w sieci i krok po kroku nauczyć się metodyki, tak by nie popełniać błędów swoich poprzedników, nie marnować czasu i pieniędzy na szukanie rozwiązań w necie.

By jednak nie wyjść na teoretyka, to postanowiłem dodatkowe bloki zrobić na zasadzie „case studies”, gdzie pokażę Ci dzień po dniu jak sam tworzyłem kampanie na fan page, który powstaje od zera. Nie lubię teorii, wolę dzielić się praktyką. Celowo też wyłączyłem od 28.04 reklamy, by za kilka dni zrobić drugą falę i pokazać Ci jak karmić algorytm, by prosił o więcej zasięgów.

A co znajdziesz w rozbudowanym kursie?

Dorzuciliśmy tam 3 nowe moduły:

 • BONUS: LEKCJA 11: Jak tworzyć produkty online, streamingi, kursy
 • BONUS: LEKCJA 12: Jak skonfigurować płatne reklamy?
 • BONUS: LEKCJA 13: Jak tworzyć webinary i live, które sprzedają?

ROZWIŃ I ZOBACZ ZAWARTOŚĆ CAŁEGO KURSU

 • Na bazie setek innych pasjonatów dowiesz się co jest faktycznie potrzebne i zadziałało, a na co szkoda czasu. Przede wszystkim dowiesz się jak to zrobić szybko, bez większych inwestycji i marnowania cennych godzin
 • Jak przerabiać ten kurs, by się skutecznie uczyć?
 • Wstęp do lekcji
 • Pasja vs Hobby – czym się zajmujesz?
 • Typy osobowości – jak określić swoje mocne strony?
 • Kim jesteś i po co to robisz?
 • Jaki problem rozwiązujesz i jakim archetypem marki jesteś?
 • Metody i Ograniczenia – jak budować schematy działania
 • Zakończenie i podsumowanie lekcji
 • Dowiesz się jak działają algorytmy facebooka i co warto wiedzieć, by nie zaniżać sobie zasięgów, gdy już zdecydowaliśmy się działać. Poznasz też podstawowe zasady tworzenia kreacji i ofert do klientów, tak by chętniej korzystali z Twoich usług i produktów
 • Wstęp do lekcji
 • Jak działa algorytm – filozofia
 • Jak działa algorytm – aspekty techniczne
 • Jak działają ludzie – podstawy
 • Jak działają ludzie – projektowanie procesu
 • Jaki plan jest skuteczny – analiza sytuacji
 • Zakończenie i podsumowanie lekcji
 • Dowiesz się jak utrzymać naszych widzów, nie jest bowiem sztuką przyciągnąć uwagę, sztuką jest zaangażować follewersów w taki sposób, by stale reagowali na nasze treści
 • Wstęp do lekcji
 • Droga – jak budować strategię
 • Sito – którędy przechodzi klient
 • Jak budować wiarygodność i zaufanie?
 • Edukacja i obiekcje
 • Jak sprzedawać?
 • Zakończenie i podsumowanie lekcji
 • Odwieczny problem, czyli jak pisać by chcieli nas czytać. Dowiesz się jakie elementy powodują zaangażowanie społeczności, jakie tematy poruszać, by edukować klientów. Co tak naprawdę motywuje obserwatorów do stania się klientami i jak to wszystko jest osadzone w psychice klienta
 • Wstęp do lekcji
 • Jak wpłynąć na percepcję ludzi w social media – ile trwa budowanie wizerunku w sieci
 • Odkryj jaką role spełniasz dla followersów
 • Słowa za które facebook obcina zasięgi i jak to ominąć
 • Jak pobijać organiczne zasięgi, tak by ludzie komentowali chętniej Twoje posty
 • Zakończenie i podsumowanie lekcji
 • Jakich darmowych narzędzi używać do tworzenia kreacji graficznych i filmowych. Zależy nam na czasie, zatem polecimy Ci narzędzia, które są proste, darmowe i pozwolą ekspresowo przygotować dowolny materiał do publikacji
 • Tworzenie grafik, znajomość mechanizmów postrzegania i percepcji
 • Tworzenie filmów, znajomość mechanizmów postrzegania i percepcji
 • Jak uruchomić przedsprzedaż, zebrać pierwsze środki, wycenić produkt, by nie zaniżyć wartości oraz najważniejsze jak zalegalizować naszą pierwszą sprzedaż
 • Wstęp do lekcji
 • Jak uruchomić sprzedaż?
 • Wycena własnych usług
 • Jak wystartować bez kapitału?
 • Jak wycenić rentowność placówki?
 • Działalność nierejestrowa
 • Przedsprzedaż – jak sprzedać coś, czego jeszcze nie ma?
 • Przedsprzedaż – czy warto wydawać pieniądze ma marketing?
 • Przedsprzedaż – jak sprzedawać bez sklepu internetowego i platform?
 • Jak radzić sobie z konkurencją?
 • Zakończenie i podsumowanie lekcji
 •  Jak nie odpuścić po tygodniu, jakich aplikacji używać, jak porozkładać ciężar pracy, by cały plan nie zaczął się rozmywać, a nasza motywacja była stale podtrzymywana
 • Wstęp do lekcji
 • Co i ile czasu nam zabiera?
 • Co przeszkadza nam w osiągnięciu celu?
 • Optymalizacja czasu
 • Aplikacje przydatne przy organizacji czasu
 • Aplikacje – dlaczego warto ich używać?
 • Organizacja czasu – nawyki
 • W jaki sposób podzielić swój dzień, żeby nie zwariować?
 • Gorszy dzień – jak go przetrwać?
 • Analiza i grywalizacja przy organizacji czasu
 • Dlaczego jest to niezbędne w 2020 r. po co mi to i jak z tego korzystać. Obecnie, bez szybkiej umiejętności budowy społeczności, nie ma mowy o skutecznej sprzedaży wartościowych produktów i usług. Pokażę Ci jak pokazać wartość i zyskać wiarygodność
 • Wstęp do lekcji
 • Wszystko co MUSISZ wiedzieć o grupach na FB
 • To powoduje, że ludzie się angażują?
 • Budowanie modułów na grupach
 • Budowanie harmonogramu i planowanie działań
 • Zakończenie i podsumowanie lekcji
 •  Wszystko co musisz wiedzieć na temat umów, podatków, kar, kontroli i regulacji
 • Formalności – jaka forma działalności jest najprostsza i najtańsza, gdy legalizujemy działania i dlaczego NIE zakładajcie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej
 • Formalności – placówka fizyczna, sanepid, wymagania pożarowe oraz pozwolenia – co mnie dotyczy?
 • Ubezpieczenia sportowe, zabezpieczenie danych, regulaminy, umowy z pracownikami i klientami. Co sprawdziło się u innych, a na co nie warto marnować czasu
 • Wstęp do lekcji
 • Ubezpieczenie
 • Regulaminy
 • RODO
 • Zapisy online
 • Podsumowanie lekcji
 • Jak je wycenić, jakich darmowych programów używać, które wtyczki się sprawdzają, jak podpiąć łatwo płatności i jakie dokumenty są potrzebne, gdy sprzedajemy w sieci. Poznasz od A do Z wszystkie niezbędne narzędzia i przeprowadzę Cię przez ich konfigurację
 • Wstęp do lekcji
 • Twój pierwszy kurs online
 • Zajęcia online i streaming
 • Jak wycenić produkty online?
 • Zagrożenia prawne sprzedawania w sieci
 • Sprzęt i narzędzia by nie przepłacać
 • Podsumowanie
 • Czy konfiguracja reklam jest trudna?
 • Przykłady ustawienia skutecznej reklamy w mniej niż 2 minuty
 • Prosty schemat do kopiowania w kolejnych kampaniach
 • Jak z budżetem 10-30 zł docierać precyzyjnie do kilku tysięcy potencjalnych klientów
 • Jak precyzyjnie docierać do nowych klientów mimo posiadania małego lub nowego fan page
 • Jak ułożyć sobie lejek sprzedażowy, by w ogólne nie musieć promować produktów na facebooku?
 • Jak wykorzystać technologię, by pracowała dla nas, nawet jak śpimy?
 • Aplikacje, które ułatwią nam życie
 • Podsumowanie
 • Dlaczego live i webinary są tak skuteczne?
 • Jak przygotować webinar, by w 5 punktach doprowadził finalnie do sprzedaży?
 • Jakie treści są skuteczne dla naszych widzów i co sprawia, że sami chcą od Ciebie kupić?
 • Jak skonstruować przekaz, by dotarło do nas jak najwięcej osób?
 • Jak zaprogramować webinar (technicznie), by zautomatyzować proces?
 • Jak zachować się po webinarze, by doprowadzić do finalizacji sprzedaży
 • 70% osób, które się zgłosiło, kupiło produkty – jak udało nam się do tego doprowadzić?
 • Narzędzia, które są darmowe, a które pomogą rozkręcić Twoją sprzedaż
 • Podsumowanie