ZAPISY ONLINE – checklista obowiązków prawnych, dzięki której sprawdzisz, czy robisz to legalnie


Autor artykułu: MICHAŁ KOSEL

Na potrzeby lepszego zrozumienia artykułu, będę używał uproszczeń, prostego języka i łatwych do wyobrażenia porównań – nie jest to artykuł dla prawników, nie chodzi też o to byście Wy jako właściciele zaczęli się doktoryzować z prawa – chodzi o to by w prosty sposób zrozumieć skomplikowane zagadnienia, które Was dotyczą i byście sami ocenili co warto wiedzieć jako właściciel i  jakie interesy wypadałoby zabezpieczyć, by uniknąć rozczarowań w razie sporów. 

Dzisiaj pokażę Wam jak prosto sprawdzić, czy Wasza ścieżka zakupów online, zapisów przez stronę www, a nawet przez maila jest poprawna i zgodna z prawem. Musimy pamiętać, że w momencie udostępnienia klientowi możliwości zakupu czegokolwiek na odległość podchodzimy już pod całkiem inne regulacje, niż te, kiedy zakup występuje fizycznie przy recepcji. 

Zatem jako kolejny punkt na naszej checkliście w ramach “niezbędnika właściciela klubu fitness” na tapet bierzemy ZAPISY ONLINE: 

KONSUMENT ZNÓW JEST CHRONIONY USTAWĄ 

Wielu przedsiębiorców nie wie o tym, że zakupy w sklepie fizyczny, a zakupy przez Internet to dwa, różne tematy. Koniec końców obsługujemy konsumentów w dokładnie ten sam sposób, jak byśmy przyjmowali płatność fizycznie, nie wiedząc nawet, że nie wyczerpujemy obowiązków informacyjnych oraz zaleceń, wynikających z ustawy o prawach konsumenta. Co zatem warto wiedzieć? 

– Procedura zakupów online – możemy zrealizować zakup usługi lub produktu na 3 sposoby. Najprostsza to wysłanie danych do przelewu mailem, z prośbą o odesłanie potwierdzenia. Druga, którą preferuje wiele małych punktów usługowych, to zwykły formularz kontaktowy na stronie z opcja “dodaj plik”, którym prosimy o dołączenie potwierdzenia przelewu. Trzecia, bardziej zorganizowana forma, to platforma do zakupów online. 

Bez względu na to, jaką z tych 3 form wybierzemy, każda podlega pod definicję “zakupów na odległość i umowę zawartą poza lokalem przedsiębiorstwa (w zależności od konfiguracji). Co zatem musimy spełnić: 

  1. Obowiązek informacyjny – musimy poinformować konsumenta o jego prawie do:

ZE STANDARDOWYCH: 

  • tym co w zasadzie sprzedaje i jak będzie odbywał się kontakt, 
  • kim jest i podać wszelkie wymagane dane, 
  • skąd jest z podaniem adresu, pod który się kontaktować, 
  • łącznej cenie wraz z podatkami lub istnieniu opłat dodatkowych, 
  • kosztach związanych z kontaktem (w przypadku naliczania opłat tel itp.), 
  • sposobie i terminie zapłaty. 

 

ROZBUDOWANYCH: 

  • sposobie rozpatrywania reklamacji, 
  • prawie do odstąpienia od umowy oraz wskazaniem wzoru formularza, 
  • kosztach zwrotu towaru i regulacji tego kto je ponosi, 
  • obowiązku poniesienia kosztów, gdy odstąpienie nastąpi po rozpoczęciu świadczenia, 
  • przypadków gdy konsument traci prawo do odstąpienia, 
  • i kilka innych, pobocznych informacji, jeśli specyfika usługi tego wymaga. 

Są również wyłączenia, jak to, które widnieje na stronach UOKiK: “Wymogi i uprawnienia stron umowy (np. możliwość odstąpienia) związane z jej zawarciem poza lokalem przedsiębiorstwa nie znajdują zastosowania w przypadku umów, w których kwota do zapłaty nie przekracza 50 zł” – je jednak rekomendowałbym, by stosować to do wszystkich usług na odległość, by się po prostu przyzwyczaić do tej formy informowania, akceptacji regulaminu i procedur, by nie wpaść w pułapkę związaną z tym, że przyzwyczajamy personel, że część usług, czy towaru sprzedajemy w inny sposób. 

  1. Regulamin zakupów online, to nie regulamin usługi czy placówki– często przedsiębiorcy dają podczas akceptacji zapisów online do akceptacji regulamin placówki lub danej usługi, a to całkiem coś innego. Pomijając fakt, że nie wyczerpują on obowiązku informacyjnego, to nie reguluje również kwestii związanych z płatnościami i zasadami sprzedaży towaru. Wszystkie wymogi z pkt. 1, warto zawrzeć w osobnym regulaminie i to do jego akceptacji zobligować kupującego. Do regulaminu dołączyć wzory związane ze zwrotami, a w przypadku zapisów przez maila, po prostu dołączyć takowe w formie pdf’a jako załącznik.
  1. Check boxy wracają – podobnie jak w poprzedniej części cyklu, uczulam na check boxy i to, że jedynymi obowiązkowymi mogą być te, które są niezbędne do realizacji usługi. W tym przypadku będzie to polityka prywatności, regulamin zakupów i regulamin klubu. Check boksy marketingowe, profilowanie danych czy newsletter muszą zostać jako nieobowiązkowe i nie mogą być domyślnie zaznaczone.

*pamiętajcie, że Polityka Prywatności usługi/firmy, może nie być tym samym co Polityka Prywatności zakupów online, wróćcie do poprzedniej części tego cyklu o RODO, by dowiedzieć się więcej. 

  

  1. Ciekawostki związane z prawami konsumenta, które warto mieć na uwadze:
  • INDYWIDUALNE PRZYGOTOWANIE POD ZAMAWIAJĄCEGO: 

Jeśli usługa lub produkt, będzie przygotowany pod indywidualne zamówienie istnieje możliwość odmówienia prawa do odstąpienia od umowy. Są to jednak sytuacje mocno indywidualne i warto przygotować tego typu ofertę z prawnikami, tak by wyczerpywała wszelkie znamiona usługi indywidualnej na zamówienie. W kwestii produktów jest o wiele łatwiej, wystarczy oferować grawer lub inną formę zindywidualizowania oferowanej rzeczy. 

  • OKREŚLONY DZIEŃ LUB OKRES ŚWIADCZENIA USŁUGI: 

art. 38 ustawy o ochronie konsumentów mówi o wyjątkach od których nie przysługuje konsumentowi prawo do odstąpienia. Jednym z nich jest: 

“umowa o świadczenie usług w zakresie (…) usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi, jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi” 

Teoretycznie moglibyśmy to podciągnąć pod placówki fitness (karnety), sprzedaż biletów lub eventów, jest to jednak cięższy orzech do zgryzienia. Zapisy regulaminu i usług musiałyby być ściśle określone, niemniej jednak pracowaliśmy już na tego typu uszczelnieniach i okazały się skuteczne. Główne zastosowanie mają tutaj koncerty, mecze itp, nie oznacza to, że sprytny prawnik nie będzie umiał tego podporządkować pod nasze usługi łącząc to również z pkt. 1, gdzie ustawa mówi o wykonaniu usługi za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany, że po spełnieniu świadczenia traci prawo do odstąpienia od umowy. Dodaje to jednak, jako ciekawostkę. 

  • PISEMNE ODSTĄPIENIE = KLAUZULA ZAKAZANA? 

Odstąpienie od umowy jedynie w formie pisemnej, to również klauzula zakazana, musimy dać możliwość odstąpienia od umowy na dowolnym nośniku trwałym, by nie ograniczać konsumenta do stawienia się osobiście, skoro mógł “nie osobiście” złożyć zamówienie. 

  • KIEDY Z 14 DNI ROBI SIĘ 12 MIESIĘCY? 

Jeśli sprzedawca nie poinformuje kupującego o możliwości odstąpienia od umowy w terminie 14 dni kalendarzowych, termin ulega przedłużeniu do 12 miesięcy. Jeśli przedsiębiorca się zagapi i poinformuje np. Do 2 miesiącach, prawo to (14 dni) przysługuje od dnia poinformowania. 

UOKIK AKTYWNY JAK NIGDY WCZEŚNIEJ

Pamiętajmy, że UOKiK jest wobec nas bezwzględny. W ostatnich latach, prezes tej instytucji wykazał się dość dużą nadgorliwością i przypomniał wszystkim o tym do czego ten urząd został powołany. Również branży fitenss się oberwało. Przedsiębiorcę uznaje się jako profesjonalnie zorganizowaną jednostkę, która powinna być oczytana i obeznana na polu, na jakim działa. Bez względu na to, czy zatrudnia 3 czy 300 pracowników, powinien być tak samo przygotowany. Od 2021 dodatkowo cechy konsumentów nadano również niektórym przedsiębiorcom i w szczególnych przypadkach właściciela firmy, będzie się traktować na równi z konsumentem, w przypadku, gdy sam jest osobą korzystającą z czyichś usług, nie zwalnia nas to jednak z obowiązków wobec konsumentów, którzy kupują od nas. 

POMOC PRAWNA DLA WŁAŚCICIELI PLACÓWEK

Jeśli dotarłeś do tego miejsca i już zaczynasz rozumieć jakiego rzędu oszczędności czasu i nerwów dałoby takie rozwiązanie i już teraz masz wątpliwości, czy Twoje dokumenty są poprawnie wdrożone, możesz skorzystać z naszego DARMOWEGO AUDYTU dla właścicieli Fitnessów, Szkół Tańca, Studiów Treningu czy Jogi – zgłoś się, wypełnij kosztorys i wybierz datę spotkania.

Nie czekaj – wykonaj ruch, piłka po Twojej stronie!

WYBIERZ SWÓJ PROJEKT! Czego obecnie, najbardziej potrzebujesz?

Materiały na START
od tego zacznij swoją edukację!

  • Lepiej zrozumiesz swój docelowy model biznesowy i to czym warto przyciągać klientów
  • Dostrzeżesz, jakie błędy popełniałeś, że ciągle żyłeś od 10. do 10. zamiast godnie zarabiać na pasji
  • Otrzymasz praktyczne narzędzia do poprawy swojej rentowności, które nie zmarnują mojego czasu
  • Otrzymasz wiedzę stricte z Twojego rynku, by nie wymyślać koła na nowo
  • Lepiej zrozumiesz siebie, jak działasz oraz to jakie usługi powinieneś świadczyć, by jakkolwiek rywalizować z dużym kapitałem
  • Dowiesz się jak wreszcie sprawić, by zarabiać godne pieniądze na własnej pasji
Playlisty tematyczne:
darmowy dostęp

#gymUNITY Grupa warsztatowa dla właścicieli

  • Pomożemy Ci przemeblować i posprzątać w swojej firmie odzyskując nad nią kontrolę
  • Dowiesz się jak zoptymalizować koszty, by nie pracować 24/7, a mimo to wychodzić ciągle na zero
  • Dowiesz się jak pozbyć się toksycznych pracowników, klientów i ciągłego gaszenia pożarów
  • Nauczysz się pozyskiwać całkiem nowych klientów bardziej dopasowanych do Twoich wartości i zasad
  • Pokażemy Ci jak wyśrubować dochody na maksa, by zyskać w końcu solidną poduszkę finansową
  • Nauczysz się jak zmodyfikować zarządzanie pracownikami, recepcją i poukładać papiery w mojej placówce
Program 5-miesięczny:
koszt 250 zł /msc

#SmartProtect Stałe wsparcie Twojego biznesu

  • Sprawdzimy czy działasz legalnie, prześwietlimy Twoje dokumenty i wykonamy pełen audyt tego jak funkcjonujesz
  • Pokażemy Ci jak działać pomimo wysokich podatków, opłat i ciągłych zmian w prawie
  • Pomożemy Ci zmienić formę działalności i w końcu zająć się tym co lubisz najbardziej w firmie robić
  • Przejmiemy Twoją księgowość i pokażemy Ci jak można wygodnie, łatwo, bez stresu i zdalnie prowadzić formalności
  • Uzyskasz pełne wsparcie wraz z opieką organizacyjno-biznesową i dowiedziesz się jak inni właściciele sobie poradzili, by nie wymyślać koła na nowo
  • Zadbamy byś spał spokojnie, wiedząc, że ktoś nad tym wszystkim czuwa i Ci pomoże
Współpraca abonamentowa:
koszt 250 – 2500 zł /msc
Jest to jedynie symulacja cenowa, byś mógł zorientować się w naszej ofercie współpracy, każdorazowo, na bazie weryfikacji danych oraz audytów wyceniamy szczegółowo finalny koszt współpracy. Powyższa oferta ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego.