LEADERSHIP I ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM
Praktyczne rozwiązania
na zarządzanie zespołem cz. 1

❗️Poprzedni post poświęcony był teorii odnośnie tego kim jest współczesny lider i jakimi cechami powinien się odznaczać, a dzisiaj przybliżę rozwiązanie, które pomoże Wam efektywniej zarządzać swoim zespołem. Zatem Ci, którzy nie przeczytali go, koniecznie wróćcie i rozpocznijcie od niego, gdyż ten post będzie uzupełnieniem o praktyczne rozwiązania!

Zatem jak zarządzać zespołem, aby robić to efektywnie i dobrze?

✅ Rozwiązaniem, które chciałbym przedstawić jest stworzenie dekalogu wartości. Lider powinien poprosić wszystkich pracowników o napisanie swoich wartości, które są dla niego istotne z wyjaśnieniem, dlaczego są tak ważne. Po otrzymaniu wspomnianych wartości lider porządkuje je, gdyż zdarzą się powtórzenia w odpowiedziach. Przykładowo kilka osób może wymienić punktualność jako swoją wartość, więc wystarczy ją zapisać w jednym punkcie. Oczywiście sam lider również może dodać swoje wartości do dekalogu, gdyż dotyczą one wszystkich członków zespołu. Jako przykład podam trzy wartości z wyjaśnieniem, które zostały napisane przez pracowników i zredagowane przez lidera:

1. TERMINOWOŚĆ – Jeśli wiemy, iż nie wyrobimy się z danym zadaniem, przekażmy wcześniej informację do osoby, której mamy oddać zadanie, aby miała należyte informacje oraz mogła ewentualnie pomóc. Jeśli wiemy, iż nie zdążymy na zebranie/spotkanie również poinformujmy resztę zespołu lub osobę, z którą się umówiliśmy. W przypadku dłuższej nieobecności również dajmy znać, iż nie będzie nas od tej do tej godziny lub w których dniach na pewno nie będziemy przy laptopie, co pozwoli na ewentualne zastąpienie lub niezwracanie się do konkretnej osoby w godzinach niedostępnych.

2. UCZCIWOŚĆ I SZCZEROŚĆ – jeśli popełniliśmy błąd, nie bójmy się przyznać do niego, bo nie poniesiemy za niego przykrych konsekwencji ani kary, a dzięki szybkiej reakcji będziemy w stanie zareagować i zniwelować jego negatywne skutki.

3. SAMODZIELNOŚĆ I DODATKOWA INICJATYWA – pożądaną sytuacją byłaby, gdyby każdy członek zespołu wykazywał się własną inicjatywą nawet w sprawach błahych i powinien mieć na uwadze nie tylko „zrobienie swoich zadań”, ale również powinien starać się zerknąć na dane zadanie/zakres pracy całościowo zastanawiając się, czy nie warto czegoś zmienić, dopilnować, zmodyfikować. A więc, nie tylko „odbębniamy swoje i fajrant”, ale myślimy „poza pudełkiem” czy czegoś nie poprawić, nie dodać, nie przypomnieć się komuś o czymś.

⚠️ Każda osoba powinna mieć przestrzeń i wolność do działania, co umożliwi inicjowanie pomysłów i rozwiązań, nie mając poczucia, iż przykładowo wyłącznie jedna osoba o wszystkim decyduje, więc reszta zespołu oczekuje na decyzje tej jednej osoby. Jeśli nie ma żadnych decyzji czy nakazów, sama z siebie nie wychodzi przed szereg. Zmiana tego myślenia i danie przestrzeni, wyzwoli w każdym pracowniku maksymalny potencjał.

Takich wartości wcale nie musi być 10, gdyż słowo dekalog jest tutaj umowne i można je zamienić innym. Można zapisać tych wartości 3/5/15/30, tyle ile będzie potrzebne, aby usystematyzować zasady obowiązujące w kulturze organizacyjnej firmy. Jest to swoisty drogowskaz, gdy pracownicy nie wiedzieliby, w jaki sposób mają postępować, aby sięgnęli do dekalogu i zobaczyli, że przykładowo, jeśli popełnili błąd, nie muszą go ukrywać, gdyż nie poniosą za to kary, a będą w stanie z pomocą drugiej osoby szybko go naprawić, bez negatywnych konsekwencji dla całej firmy.

❓ Przyznam szczerze, że jestem autorem tego rozwiązania w Kancelarii IRBIS i odkąd zostało wdrożone w struktury firmy udało się uniknąć wielu konfliktów, gdyż wartości każdego z pracowników są szanowane i akceptowane. Dajcie znać proszę, czy uważacie, że takie rozwiązanie sprawdziłoby się w Waszej firmie? Co sądzicie o stworzeniu takiego dekalogu? Jestem bardzo ciekawy waszych opinii!

Autor: Krzysztof Michałek

Dyrektor Wykonawczy Kancelarii Irbis

Czujesz, że utknąłeś w miejscu?

Czy wydaje Ci się, że odkąd założyłeś firmę to wszyscy czegoś od Ciebie chcą, a nikt nie chce Ci pomóc?

Sprawdź nasz nowy projekt dla przedsiębiorców-pasjonatów,
zostaw kontakt do siebie i dowiedz się

jak sprawiamy, że w końcu STAĆ CIĘ, na święty spokój!